Iyi bir kafe tasarimi icin 8 ipucu

KEŞFEDİN; SÜTLÜ ÇARDAK…
September 18, 2017

İyi bir kafe tasarımı için 8 ipucu

İyi bir kafe tasarımı oluşturmanıza yardımcı olacak 8 ipucuna birlikte bakalım:

1. Konum

Kafenizin konumu, çekmek istediğiniz müşteri kitlesi için çok önemlidir. Herhangi bir eski mahallede boş bir arsa bulup kafenizi oraya yapamazsınız. Konum, müşterilerin akışını, menüyü ve müşterilerinizin demografisini belirleyecektir. Bir kafe konumu için üç kriter vardır:

Bir köşe dükkanı: Tercihen bir kavşakta olan bir yer seçin. Bu, sabah trafiğinin çoğunu işletmenize çekecek ve kesinlikle işi artıracaktır.

Rahat bir mahalle: Kısmen yerleşim bölgesi içinde birinci sınıf bir konum arıyorsanız, rekabetin minimum olduğu bir yer seçin. Aynı yerde çok fazla yemek mekanı açılırsa, müşteri sayısı azalacaktır. Kafenizi gelirin yüksek, rekabetin düşük olduğu bir mahallede açın.

Açık alışveriş merkezi: Kafeniz ticari kategorisindeyse, bir alışveriş merkezinde birinci sınıf bir konum bulmak en iyisidir. Bu kesinlikle arayacağınız türden müşteri tabanını çekecektir.

2. Cephe

Kafenizin dışı özellikle davetkar olmalıdır. Kalitede cimri davranırsanız, dikkat çekiciliği de azalır. Kafenin dışı en azından kısmen iç mekanı temsil etmelidir. Bu amaçla, oturma yerinizi ve hatta mutfak alanınızı harika bir şekilde teşhir edecek büyük pencereler kullanmalısınız. Işıltılı bir logoya ve hoş bir isime yatırım yapın ve istenen konukları çekmek için biraz butik görünmeye çalışın.

3. Aydınlatma

İyi bir aydınlatma tasarımı, her mekan için önemli ve olmazsa olmazdır, ancak özellikle yemek mekanları için tasarlarken bu önem iki kat artar. Bu tür alanlar için aydınlatma tasarımı, herhangi bir ticari veya konut iç mekanının genel aydınlatmasından çok daha müstesna olmalıdır. Farkettirmeksizin olumlu bir ruh hali yaratır ve müşteriler için iştahı harekete geçirir. Aydınlatmanız kötüyse, müşterilerinizi çok hızlı bir şekilde mekandan soğutabilirsiniz, parlak bir sarkık ışık veya püsküren bir halojen ışık altında kimse vakit geçirmek istemez.Bir kafenin iç aydınlatmasının, mekanın her yerinde dostça bir hava yaratması için farklı ışık şiddetine sahip olmaması gerekiyor. Bununla birlikte, vurgulu aydınlatma ve dekoratif armatürler ile oluşturulan mekana bir ortam dengesi de sağlanmalıdır.

a. Ortam aydınlatması

Bu tek çeşit bir aydınlatma olmalı ve tüm alan boyunca eşit bir ışık yayılımı oluşturmalıdır. Buna örnek olarak bayanların makyaj yaparken uyguladığı kapatıcı / fondöten kombinasyonunu düşünün, daha fazla vurgu için keskin bitişler daha az vurgu için yayılan sonlama tercih edilir, birbirine eşit uzaklıkta bir ışık yayılımı oluşturmak önemlidir.

b. Vurgu Aydınlatması:

Vurgulu aydınlatma stili, kafenizin iç kısmındaki belirli özellikleri vurgulamakla ilgilidir. Bunlar resimler, dekorlar ve hatta lüks bir sanat eseri gibi nesneler olabilirler.

c. Dekoratif Aydınlatma:

Bu tür bir aydınlatma, mekanın iç tasarımına güzellik katmakla ilgilidir. Dekoratif aydınlatma, kafenin iç mekan tarzını tamamlayan özenli armatürlerle yapılır. Burda önemli olan ışıktan ziyade aydınlatma armatürünün şeklidir.

d. Doğal aydınlatma 

Doğal ışığın kafenin iç tasarımıyla birleşimi her zaman kolay değildir, ancak iyi bir dış ışık alım kurgusu ortamın genel görünümünü iyileştirebilir. Sadece iyi havalandırılmış, atmosferik bir görünümü güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda iç mekanın ferah görünmesini sağlar. Açık alan hissi ve havalandırılabilir algısı doğal ışıkla empoze edilebilir, bu çözümler kafeler gibi gündelik kamusal alanlarda her zaman memnuniyetle karşılanır.

4. Kafe renkleri ve malzemeleri

Herhangi bir iç mekan estetiği, birleşik renk ve malzemelerin uyumlu bir şekilde bir araya gelmesi ile oluşur. Her ikisinin güzel bir kombinasyonu, alanınızın görselliğini artırabilir. Öte yandan kötü bir kombinasyon, alanınızı vasat ve hatta sıkıcı gösterebilir. Bir kafenin müşterileri cezbetmek için güzel görsellere sahip olması gerektiğinden, doğru renkleri seçmek ve bunu doğru malzemelerle tamamlamak son derece önemlidir.Renkler, tarz ve malzemeler bağlamında kafe iç mekanları 4 kategoriye ayrılabilir.

– Paket veya Take A Way Kafe

Bu tarz kafeler genelde zincir mağazalardan oluşur yada zincir mağaza gibidir – Starbucks’ı, Tchibo’yu, Burger King’i bir tutam bireysellik ile düşünün. Bu kafelerin ana felsefesi, yiyeceklerini hareket halindeyken sunmalarıdır. Dolayısıyla iç kısımları iyi makineler gibi çalışma eğilimindedir; çok küçük oturma alanı, daha çok insan için daha fazla sirkülasyon alanı ve sürekli çalışılıyormuş algısı.

Bu kafelerin rengi, malzemesi, damak tadı, logosu birbiriyle çok sıkı ilişkilidir. Grafik ekibinin tasarladığı şey, genelde iç mekana giren şeydir. Materyal eklemek genelde renkli dijital baskılar veya modern grafikler şeklindedir, her zaman çok modern ve çağdaş görünürler.

– Hangout kafe

Bu tür kafeler bireysellik konusunda çok katıdır. Bu kafelerde sade, biraz lüks ama genel olarak ortam çok rahat olur. Bu kafelerin düzeni biraz daha geniştir; daha geniş oturma düzenlemeleri için bir seçenek ile türünün tek örneği olmaya çalışırlar ve göze çarpan bir renge ihtiyaç duyarlar. Bu tür kafeler için en iyi kombinasyon, her zaman topraksı bir malzeme tadı ile tonlanan kısmen canlı bir renk şemasıdır. İkisi arasında iyi bir denge kurulması gerekir; aksi takdirde, alan çok garip veya çok sıkıcı görünebilir.

– Kurumsal kafe

Kurumsal kafe, benzersiz ve maceracı tasarım temalarında gelişen bağımsız kafelerden oluşur. Retro ve bohemden salaş şıklığa kadar her türlü temayı kapsar. Genel atmosfer çok şık ve pahalıdır; müşteri her zaman üst düzey bir görünüm stresi olmadan hoş karşılandığını hisseder.

Kurumsal kafenin renk ve malzeme düzeni seçilen temaya göre belirlenmelidir. Tabii ki, her zaman genelleştirilmiş bir stile gidebilirsiniz. Durum böyleyse, arkadaş canlısı, rahat ve davetkar bir atmosfer yaratmak için canlı renkler, bol doku ve açık malzemeler tercih edin.

– Eski tarz kafe

Bu tür bir kafe, görünürde modern veya çağdaş hiç bir detay olmadan antika eski tarz bir cazibeye sahiptir. İdeal atmosfer, bir tutam eski havayla oluşturulur. Genel ortam, karışımdaki sıcak aydınlatma vurgularıyla rahat ve samimidir.Eski tarz kafe için renkli malzeme düzeni çok özeldir; çok tonlu kahverengi tonları ve çok sayıda doku. Bu tür kafeler için istenen estetik, açıkta bir tuğla duvar, uzun bir kitaplık, toprak rengi bir renk şeması ve basit sarkık ışıklar içerir.

5. İç mekanlarda iştah uyandırmak

Herhangi bir yemeğin ana odak noktası, müşterilerin iştahını ince yollarla uyandırmaktır. Bu, iç mekanların renk psikolojisi göz önünde bulundurularak tasarlanmasını içerir. Uzmanlar, altın bir ambiyansla birleşen derin, rüstik tonların bilinçsizce iştahı uyandırdığını belirlediler. Bu nedenle çoğu restoran iç mekanı kırmızı, kahverengi ve altın tonlarında tasarlanmıştır.

Kafede de durum benzerdir. Bir kafedeki yemek seçenekleri kesinlikle sınırlı olsa da, işletmenin mecburen başarılı olması gerekiyor. Bu yüzden renk ve malzeme tatlarıyla birlikte istenen temanın koyu, toprak tonlarında kırmızının ipuçlarıyla tasarlanması gerekir. Altın aksamları vurgulamak için aydınlatmanın dikkatlice katmanlanması gerekir.

Bu küçük referanslara uyduğunuzda, iç mekan otomatik olarak hem görsel hem de iştah açıcı bir şekilde uyarıcı hale gelir. Aslında, bu renk psikolojisinin sıkı bir takibi, kötü şöhretli ‘ketçap-hardal’ fenomenini doğurdu.

– “Ketçap-hardal” fenomeni

“Ketçap-hardal” fenomeni, kullanıcının iştahını canlandırmak istediğinizde kırmızı ve sarının en etkili renkler olduğunu öne süren bir fikirdir. McDonalds ve KFC gibi pek çok fast food zincirinin tüm kurumsal varlıkları kırmızı ve sarı tema etrafında tasarlanmış olmasının nedeni budur.

Son derece etkili olmasına rağmen, böyle bir şema asla bir kafenin iç kısmında işe yaramaz. Göz kamaştırıcı canlılığı asla bir kafenin rahat atmosferine uymaz. Ancak, bu fenomeni taklit etmek istiyorsanız, kesinlikle bu konuda incelikli olmanız gerekir. Örneğin, daha koyu bir ton seçerek ve bunu oturma yerine uygulayarak kırmızıyı, tablo ve objelerdeki küçük renkli vurgularla sarıyı kullanabilirsiniz.

6. Gastronomi teması

Bu kavram tek başına iç mekanlar için tam anlamıyla geçerli olmasa da, kesinlikle dikkate alınmaya değer bir konudur. Mimaride, Gastronomi Teması kavramı, mekândaki yiyeceğin fiziksel tezahürünü ifade eder. Buradaki fikir, işletmenizi belirli bir gıda, tercihen pazarlamaya çalıştığınız yiyecek ve buna uygun imaj ile ​​tasarlayarak müşteriyi cezbetmektir; Duvardaki kafeden damlayan çikolatayı düşünün. Kafe iç mekanları bağlamında, Gastronomi Teması, iç mekanda küçük yapay yiyecek nesneleri tasarlanarak uygulanabilir. Örneğin, özelleştirilmiş cam elyaftan kek sarkıt lambaları sipariş edebilirsiniz veya bu kadar gerçekçi olmak istemiyorsanız buna yakın fikirleri de yansıtabilirsiniz.

7. İşlev ve düzeni dengeleme

Bir kafenin düzeni, iç mekanın en önemli unsurlarından biridir. Ya basit masa-sandalye tarzını tercih edebilir ya da sedir tarzı gruplanabilir oturma alanları tasarımı yapabilirsiniz, hepsi iç mekanınızın temasına bağlıdır. Bununla birlikte, işlev, estetik ve düzen arasında her zaman ince bir denge olması gerekir, çünkü kafelerinizin ambiyansının çoğunu bu şekilde yaratırsınız.İşlev olarak, her oturma düzeni arasındaki boşluk olan koridor boşluğunu göz önünde bulundurun. Garsonların kolayca geçebileceği kadar geniş olmalı, ancak sosyolojide ki aile mesafesinin dışına çıkacak kadar geniş olmamalıdır. Bu alan çok dar veya çok genişse, hem işlevsellik hem de estetik tehlikeye girer.

8. Müzik yoluyla iştahın işitsel olarak uyarılması

Kafe iç mekanlarında görseller her zaman çok titiz olsa da, müşterilerinizin iştahını her zaman zarif bir şekilde seslerle de etkileyebilirsiniz. Müzik, kafelerinizde mükemmel dengeli bir his yaratmanın önemli bir unsurudur. Bu mükemmel renk düzenini tamamlayacak doğru müzikle, müşterinizin iştahını daha da artırabilirsiniz. Etraftaki görsellerin tadını çıkarıyorlarsa ve işitsel uyarımla daha da canlanıyorlarsa, o zaman kesinlikle geri gelmek isteyecekler ve yemeğiniz hakkında söyleyecek güzel şeyler biriktireceklerdir.

Kafe iç tasarımı, renkler, malzemeler, temalar, düzen, aydınlatma ve işlev dahil olmak üzere hepsi bir araya gelerek iştahı zarif bir şekilde harekete geçirirken güzel görseller ve rahat bir ortam sunan bir alan oluşturmak için bir araya gelen çeşitli görsel ve pragmatik yönlerin bir kombinasyonudur.

 

 

Murat ZEYTIN

27 Eylül 2020

 

 

Comments are closed.

Türkçe